ახალციხის მუნიციპალიტეტში შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა პოლიტიკურ და საზოგადოებრივ ცხოვრებაში სრულფასოვანი მონაწილეობის გაუმჯობესება
ვალდებულება: ახალციხის მუნიციპალიტეტში შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა პოლიტიკურ და საზოგადოებრივ ცხოვრებაში სრულფასოვანი მონაწილეობის გაუმჯობესება
ვალდებულების აღწერა: შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა უფლებების დაცვა საქართველოს ხელისუფლების უმთავრეს პრიორიტეტს წარმოადგენს. ხშირად, შშმ პირთა პოლიტიკურ და საზოგადოებრივ ცხოვრებაში სრულფასოვან ჩართვასა და მონაწილეობას აბრკოლებს სათანადო ინფრასტრუქტურის არარსებობა, რის გამოც ისინი ვერ ახერხებენ ადმინისტრაციული დაწესებულებების შენობებში სხდომებსა და შეხვედრებში მონაწილეობას. აღნიშნული გამოწვევა განსაკუთრებით იგრძნობა ადგილობრივ დონეზე.
გადაწყვეტილებისა თუ სერვისების მიღების პროცესში მოსახლეობის სრულფასოვანი და ინკლუზიური ჩართულობა ახალციხის მუნიციპალიტეტის ერთ-ერთი პრიორიტეტია. შესაბამისად, წინამდებარე გეგმით ახალციხის მუნიციპალიტეტის მერია ადმინისტრაციული შენობების შშმ პირთა მოთხოვნების შესაბამისად ადაპტირების ვალდებულება აიღო.
შედეგი: მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციული შენობა ადაპტირებულია და შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებს აქვთ შესაძლებლობა სრულფასოვნად ჩაერთონ მუნიციპალიტეტის პოლიტიკურ და საზოგადოებრივ ცხოვრებაში
ვადა: დაწყების თარიღი - ოქტომბერი 2018, დასრულების თარიღი - დეკემბერი 2020
OGP მიმართულებები: სერვისების ხელმისაწვდომობა, ანგარიშვალდებულება, ჩართულობა
პასუხისმგებელი უწყება: ახალციხის მუნიციპალიტეტის მერია
მიმდინარეობს done iconნაწილობრივ შესრულდა
საანგარიშო პერიოდში სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული აქტივობების შესრულებაში ახალციხის მუნიციპალიტეტის მერია აქტიურად თანამშრომლობდა USAID/GGI-სთან. შედეგად, განხორციელდა მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციული შენობის შესაძლებლობების ანალიზი საქართველოში არსებული კანონმდებლობით განსაზღვრულ მოთხოვნებთან მიმართებაში და მომზადდა ტექნიკური დავალების (სატენდერო წინადადების) პროექტი, რომელიც მერიას მიეწოდა განსახილველად. მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციული შენობის ადაპტირება შშმ პირთა მოთხოვნების შესაბამისად მერიის მიერ სატენდერო წინადადების დამტკიცების შემდგომ დაიწყება.
სამდივნოს შეფასებით, ვალდებულება გეგმით გათვალისწინებულ ვადებში ნაწილობრივ შესრულდა, რადგან არ არის დამტკიცებული მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციული შენობის ადაპტირებისთვის საჭირო სატენდერო წინადადება და შესაბამისად, არ დაწყებულა შენობის ადაპტირებისთვის საჭირო შესაბამისი სამუშაოები.
3.1.1. მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციული შენობის შესაძლებლობების ანალიზი საქართველოში არსებული კანონმდებლობით განსაზღვრულ მოთხოვნებთან მიმართებით
ჩატარებულია მუნიციპალიტეტების ადმინისტრაციული შენობის შესაძლებლობების ანალიზი საქართველოში არსებული კანონმდებლობით განსაზღვრულ მოთხოვნებთან მიმართებით
შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) პროგრამა დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივა საქართველოში (GGI) (განხორციელების მხოლოდ პირველი და მეორე ეტაპი)
ახალციხის მუნიციპალიტეტის მერია
საანგარიშო პერიოდში სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული აქტივობების შესრულებაში ახალციხის მუნიციპალიტეტის მერია აქტიურად თანამშრომლობდა USAID/GGI-სთან. შედეგად, განხორციელდა მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციული შენობის შესაძლებლობების ანალიზი საქართველოში არსებული კანონმდებლობით განსაზღვრულ მოთხოვნებთან მიმართებაში და მომზადდა ტექნიკური დავალების (სატენდერო წინადადების) პროექტი, რომელიც მერიას მიეწოდა განსახილველად.

Improving the full-scale engagement and participation of PWDS in the political and social life of Akhaltsikhe Municipality
Commitment: Improving the full-scale engagement and participation of PWDS in the political and social life of Akhaltsikhe Municipality
Commitment Description: Protection of rights of persons with disabilities (PWDs) is a top priority for the Government of Georgia. Often, the full involvement and participation of PWDs in political and social life is hampered by the lack of adequate infrastructure, which prevents them from attending sessions and meetings held in the administrative buildings. This challenge is especially evident at the local level.
Comprehensive and inclusive involvement of the population in decision-making and service delivery processes is one of Akhaltsikhe Municipality's priorities. Accordingly, under the present Plan, Akhaltsikhe Municipality City Hall has undertaken the commitment to adopt the administrative buildings to meet the requirements of persons with disabilities. Outcome: The municipality administration building has been adapted and PWDS have a possibility of adequate engagement in the political and social life of the municipality
Timeline: Start date - October 2018, End date - December 2020
OGP Thematic Areas: Access to Services, Accountability, Engagement
Lead Agency: Akhaltsikhe Municipality City Hall
According to the Secretariat's assessment, the commitment is partially implemented within the Action Plan deadlines because the tender proposal for adaptation of the municipality administrative building has not been approved. Therefore, the corresponding building adaptation works have not started yet.
Throughout the reporting period, Akhaltsikhe Municipality actively cooperated with USAID/GGI in carrying out the activities envisaged by the Action Plan. As a result, the municipality administrative building's capacity was analyzed in relation to requirements set by the Georgian legislation, the draft technical assignment (tender proposal) was elaborated and subsequently submitted to the City Hall for consideration. Adaptation of the administrative building of the municipality will start upon the approval of the tender proposal by the City Hall in accordance with the PWDs requirements.
3.1.1. Analysis of the municipality administration building facilities regarding the Georgian legislation requirements
Analysis of the municipality administration building facilities regarding the Georgian legislation requirements is conducted
Akhaltsikhe Municipality City Hall
The municipality administrative building's capacity was analyzed in relation to requirements set by the Georgian legislation, the draft technical assignment (tender proposal) was elaborated and subsequently submitted to the City Hall for consideration
3.1.2. Identification of needs and development of TOR (terms of reference) necessary for adapting the building