საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს (შსს) ძირითად ფუნქციებს საზოგადოებრივი უსაფრთხოებისა და მართლწესრიგის დაცვა წარმოადგენს. იმისათვის, რომ საზოგადოებაში სამართალდამცავი ორგანოებისადმი ნდობა კიდევ უფრო გაიზარდოს, ფორუმის წევრი არასამთავრობო ორგანიზაციების რეკომენდაციის შესაბამისად, ღია მმართველობა საქართველოს 2018-2019 წლების ეროვნული სამოქმედო გეგმის ფარგლებში, შსს-მ აიღო უწყების ანგარიშვალდებულებისა და გამჭვირვალობის ხარისხის გაუმჯობესების ვალდებულება.
ვალდებულება მიზნად ისახავს საჯარო ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესებას, კერძოდ, სტატისტიკური ინფორმაციის წარმოების შესახებ სახელმძღვანელოს შემუშავებას (სისტემატიზებული პროცედურების ერთობლიობის დადგენას - პროცედურების, ვადებისა და პასუხისმგებელი ორგანოების ნათლად გაწერას), საჩივარ/განცხადებებისა და სამსახურებრივი შემოწმების შედეგების პროაქტიულად გამოქვეყნებას, ასევე დისციპლინური წარმოების პროცედურების სახელმძღვანელო ინსტრუქციის შემუშავებას. გარდა ამისა, გამჭვირვალე საკადრო პოლიტიკის წარმოების მიზნით, ვალდებულება გულისხმობს თანამდებობრივი გადაადგილების, წახალისების და გათავისუფლების პროცედურების შესწავლასა და საჭიროების მიხედვით, შესაბამის კანონში ცვლილებების განხორციელებას, რაც საბოლოოდ, საკადრო პოლიტიკის პორცესის გაუმჯობესებას უზრუნველყოფს.
შედეგი: შინაგან საქმეთა სამინისტროს გამჭვირვალობის ხარისხი გაზრდილიავადა: დაწყების თარიღი - იანვარი 2018, დასრულების თარიღი - დეკემბერი 2019
OGP მიმართულებები: გამჭვირვალობა, ანგარიშვალდებულება
პასუხისმგებელი უწყება: შინაგან საქმეთა სამინისტრო
საანგარიშო პერიოდში (გამოიცა საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის 2019 წლის 5 თებერვლის №1/39 ბრძანება „სტატისტიკური მონაცემების წარმოების წესის დამტკიცების შესახებ“, რომელშიც გაიწერა სტატისტიკური მონაცემების წარმოების პროცედურა, ვადები და პასუხისმგებელი ორგანოები. ამასთან, პასუხისმგებელი უწყების მიერ მომზადდა „სტატისტიკური მონაცემების წარმოების წესის დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის №1/39 ბრძანების ცვლილება/განახლების პროექტი, რომელიც სამართლებრივი ექსპერტიზის გავლის შემდეგ, დამტკიცდება და გამოქვეყნდება პროაქტიულად.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის 2019 წლის 5 თებერვლის №1/39 ბრძანების „სტატისტიკური მონაცემების წარმოების წესის დამტკიცების შესახებ“ თანახმად, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს გენერალური ინსპექციის მიერ სამინისტროს თანამშრომლებისადმი დაკისრებული დისციპლინური სახდელების რაოდენობა ხელმისაწვდომია ვებგვერდზე www.info.police.ge. ხაზგასასმელია, რომ აღნიშნული სტატისტიკური ინფორმაცია უწყების მიერ ყოველწლიურად პროაქტიულად ქვეყნდება და ნებისმიერი დაინტერესებული პირისთვის ხელმისაწვდომია. საანგარიშო პერიოდის დასასრულისთვის ვებგვერზე განთავსებულია 2013-2019 წლების სტატისტიკა.
რაც შეეხება საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე უარის თქმის შესახებ მიღებულ გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებით შემოსულ ადმინისტრაციული საჩივრების შესახებ სტატისტიკურ ინფორმაციას, იგი წარმოდგენილია საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის 49-ე მუხლით გათვალისწინებულ წლიურ ანგარიშებში. ასევე ვებგვერდზე განთავსებულია საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნა-დაკმაყოფილების სტატისტიკაც.
წლიურ ანგარიშებში ხელმისაწვდომია ინფორმაცია:
- სტრუქტურული ქვედანაყოფებისა და ტერიტორიული ორგანოების საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნათა რაოდენობისა და დაკმაყოფილების შესახებ;
- მოთხოვნის დაკმაყოფილებაზე უარის თქმის საფუძვლები;
- მოთხოვნის საფუძველზე პერსონალური მონაცემის დამუშავების (შეგროვება) საერთო და პერსონალური მონაცემის მესამე პირისთვის გადაცემის რაოდენობა;
- სამინისტროსშესაბამისელექტრონულმონაცემთაბაზებშიპერსონალურმონაცემთაშესწორებისშეტანისმოთხოვნათადაუარისთქმისრაოდენობა;
- ინფორმაციის მოთხოვნის ძირითადი თემატიკის, საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე უარის თქმის შესახებ მიღებულ გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებით შემოსული საჩივრების რაოდენობა;
- საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფაზე პასუხისმგებელი პირების შესახებ.
დისციპლინური წარმოების ინსტრუქციის შემუშავებასთან მიმართებით, სამინისტრომ შეისწავლა ევროპული ქვეყნების პოლიციაზე ზედამხედველობის უწყებების პრაქტიკა და ნორმატიული ჩარჩო, რის საფუძველზეც მომზადდა დისციპლინური წარმოების ინსტრუქციების პროექტი.
ხაზგასასმელია, რომ სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის ამოქმედების შემდეგ, სამინისტროს გენერალური ინსპექციის საქმიანობაში შევიდა რიგი ცვლილებები. კერძოდ, ცვლილებების შედეგად, შინაგან საქმეთა სამინისტროს გენერალური ინსპექცია პოლიციელის მხრიდან სავარაუდო ფიზიკური ძალადობის თაობაზე დანაშაულის ნიშნების გამოვლენის შემთხვევაში, შესაბამის მასალებს დაუყოვნებლივ გადასცემს საქართველოს გენერალურ პროკურატურას ან სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურს.
თანამდებობრივი გადაადგილების, წახალისების და გათავისუფლების პროცედურებთან მიმართებით, ხაზგასასმელია, რომ „საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროში სამსახურის გავლის წესის დამტკიცების შესახებ" შინაგან საქმეთა მინისტრის 2013 წლის 31 დეკემბრის N995 ბრძანებაში შეტანილი ცვლილებების შედეგად, პოლიციელის სამსახურში მიღება 2018 წლის 1 სექტემბრიდან კონკურსით ხორციელდება. გამარჯვებული კანდიდატები ინიშნებიან გამოსაცდელი ვადით. პირი გამოსაცდელი ვადით დანიშვნის შემდეგ დებს პოლიციელის ფიცს და ენიჭება პოლიციის რიგითის სპეციალური წოდება. გარდა ამისა, გამოსაცდელი ვადით დანიშვნისთანავე პირი სამინისტროს აკადემიაში ირიცხება სპეციალურ პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამაზე. გამოსაცდელი ვადა, რომელიც ასევე მოიცავს პროფესიული სწავლების პერიოდს, არ აღემატება 1 წელს და ამ პერიოდში პირი იღებს მხოლოდ შესაბამისი თანამდებობისთვის დადგენილი ხელფასის (ფულადი სარგო) ნახევარს, სამსახურებრივი საქმიანობის განხორციელების დროს კი სრულ ხელფასს (ფულადი სარგო).
თანამდებობრივი გადაადგილებისას, მათ შორის მენეჯერულ თანამდებობაზე დაწინაურების დროს, სამმართველოს უფროსის თანამდებობის ჩათვლით, ყველა მოსამსახურისთვის სავალდებულო გახდა სპეციალური საგანმანათლებლო პროგრამის და კურსის გავლა.
საანგარიშო პერიოდში, აშშ-დან მოწვეულმა ექსპერტებმა შეისწავლეს და შეაფასეს სამინისტროში მოქმედი წახალისების პრაქტიკა. შედეგად, წახალისებისა და სამინისტროდან დათხოვნის პროცესების მიმართულებით, ცვლილებების განხორციელების საჭიროება არ გამოვლინდა.
სამდივნოს შეფასებით, საანგარიშო პერიოდის დასასრულისთვის ვალდებულება უმეტესწილად შესრულდა, რადგან საანგარიშო პერიოდში გამოიცა „სტატისტიკური მონაცემების წარმოების წესის დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის 2019 წლის 5 თებერვლის №1/39 ბრძანება და ამასთან მისი შემდგომი გაუმჯობესების მიზნით, მომზადდა ცვლილების პროექტი. ამასთან, ვებ-გვერდზე www.info.police.ge ქვეყნდება საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს გენერალური ინსპექციის მიერ თანამშრომლებისადმი დაკისრებული დისციპლინური სახდელების რაოდენობა. გარდა ამისა, სამინისტრომ შეისწავლა ევროპული ქვეყნების პოლიციაზე ზედამხედველობის უწყებების პრაქტიკა და ნორმატიული ჩარჩო, რის საფუძველზეც მომზადდა დისციპლინური წარმოების ინსტრუქციების პროექტი. ასევე, საანგარიშო პერიოდში საერთაშორისო ექსპერტებმა შეისწავლეს და შეაფასეს სამინისტროში მოქმედი წახალისების პრაქტიკა.
საკონტაქტო პირი: სალომე შაქარიშვილი - კვლევისა და რეფორმების სამმართველოს უფროსის მოადგილე
10.1 სტატისტიკური ინფორმაციის წარმოების პროცედურების, ვადების და პასუხისმგებელი ორგანოების ნათლად გაწერა ერთიანი კონსოლიდირებული დოკუმენტის შექმნის გზით
აგვისტო 2018
10.2. საჩივარ/განცხადებები, ასევე სამსახურებრივი შემოწმების შედეგების მონაცემების პროაქტიულად გამოქვეყნება
იანვარი 2018
10.3 შსს-ს გენერალური ინსპექციის რეფორმირების ფარგლებში, დისციპლინური წარმოების პროცედურების სახელმძღვანელო ინსტრუქციების შემუშავება
10.4 თანამდებობრივი გადაადგილების, წახალისების და გათავისუფლების პროცედურების შესწავლა და საჭიროების მიხედვით, შესაბამის კანონში ცვლილებების შეტანა

Protection of public safety and order is the key function of the Ministry of Internal Affairs (MIA) of Georgia. To further increase public trust in the law-enforcement authorities, according to the recommendation of the Forum member CSOs, within the scope of the OGP Georgia Action Plan 2018-2019, MIA undertook the commitment to improve the quality of accountability and transparency of the institution.
The commitment is aimed at improving access to public information, namely, the development of a manual on statistical data production (establishing a set of unified procedures – clear prescription of procedures, due dates, and responsible bodies), proactive publishing of complaints/statements, and the results of the inspection and development of manual on the disciplinary proceedings. In addition, to conduct a transparent HR policy, the commitment envisages the study of promotion, incentivization and dismissal procedures, and implementation of relevant legislation changes if necessary, resulting in the improved HR policy.
Outcome: Quality of transparency of the MIA is increasedTimeline: Start date - January 2018, End date - December 2019
OGP Thematic Areas: Transparency, Accountability
Lead Agency: Ministry of Internal Affairs
Order N 1/39 of the Minister of Internal Affairs On Approval of the Procedure of Statistical Data Production of 5 February 2019 prescribing statistical data production procedures, due dates, and responsible bodies was issued in the reporting period. Along with that, the responsible agency prepared a draft amendment/revision to Order N 1/39, which will be approved and published after having passed the legal expertise.
According to Order N 1/39, the number of disciplinary sanctions imposed on the employees of the Ministry by the General Inspection of the Ministry of Internal Affairs of Georgia is available at www.info.police.ge. It should be noted that the aforementioned statistical information is annually published by the Ministry and is available for all interested parties. By the end of the reporting period, the statistics of 2013-2019 are published on the website.[1]
As for the statistical information on administrative complaints submitted concerning the decision on refusal to issue public information, it is disclosed in the annual reports provided by Article 49 of the General Administrative Code of Georgia.[2] The website also contains the statistics of requests for public information and the release thereof.
The information available in the annual reports:
- Number of FOI requests and release statistics from structural sub-units and local agencies;
- Grounds for denials to release the information;
- Number of personal data processing (collection) and transfer to third parties following a request;
- Number of requests and refusals to rectify personal data in the relevant electronic databases of the Ministry;
- General topics of the requests, number of the requests and complaints submitted on refusal to issue public information;
- Information about FOI officers.
With respect to the development of the instruction on disciplinary proceedings, the Ministry looked into the practices and the regulatory framework of the agencies overseeing the police in the European countries and prepared the draft instructions for disciplinary proceedings thereunder.
After the State Inspector’s Service becomes operational, several changes are to be introduced into the daily activities of the General Inspection of the Ministry. Particularly, as a result of the changes, in case of identification of elements of the crime by a police inspector, the General Inspection of the Ministry of Internal Affairs will immediately transfer the case to the General Prosecutor’s Office and the State Inspector’s Service.
As for the promotion, incentivization and dismissal procedures, it should be noted that as a result of amendments entered into the Order N 995 of the Minister of Internal Affairs on Approval of the Rule of Service at the Ministry of Internal Affairs dated by 31 December 2013, recruitment of a police officer has been taking place on a competitive basis since 1 September 2018. Successful candidates are given a trial period. After the appointment for a trial period, the candidate takes an oath of a police officer and is granted a private rank. Besides, from the moment of recruitment, the person is enrolled in a special professional training program. The trial period, which also includes the professional training period, does not exceed one year. During this period, a person receives only half of the salary (financial remuneration) prescribed to the corresponding position and full salary (financial remuneration) when performing official duties.
During the promotion, including that to the managerial position and even to the Head of Department's position, passing a special training program and a course became mandatory for all employees.
Experts invited from the US studied and assessed the Ministry's current incentivization practices. As a result, no need for making changes to the incentivization and dismissal procedures was identified.
According to the Secretariat’s assessment, the commitment is mostly implemented by the end of the reporting period, as the Order of the Minister of Internal Affairs of Georgia N 1/39 On Approval of the Procedure of the Statistical Data Production dated by 5 February 2019 was issued in the reporting period and, also, a draft amendment was prepared for its further improvement. Besides, the number of disciplinary sanctions imposed on the employees by the General Inspection of the MIA Georgia is published on www.info.police.ge. The Ministry also looked into the practices and regulatory framework of the agencies overseeing the police in the European countries and prepared the draft instructions for disciplinary proceedings thereunder. International experts studied and assessed the existing incentivization practices of the Ministry.
Contact point: Salome Shakarishvili - Deputy head of Research and Reforms Division
10.1 Clear prescription of the procedures, due dates and bodies responsible for statistical information management by creating a single consolidated document
10.2. The data of complaints/statements as well as the results of inspections are proactively published
January 2018
10.3 Development of the guidelines on disciplinary proceedings within the framework of reforming the General Inspection of MIA
10.4 Study of promotion, incentivization, and dismissal procedures and making amendments to a relevant law if necessary