ქალაქ ბათუმში საბიუჯეტო პროცესებში მოქალაქეთა ჩართულობის გაუმჯობესება მონაწილეობითი ბიუჯეტირების ინსტიტუციონალური მექანიზმის დანერგვის გზით
ვალდებულება: ქალაქ ბათუმში საბიუჯეტო პროცესებში მოქალაქეთა ჩართულობის გაუმჯობესება მონაწილეობითი ბიუჯეტირების ინსტიტუციონალური მექანიზმის დანერგვის გზით
ვალდებულების აღწერა: ადგილობრივი თვითმმართველობის რეფორმის ახალი ტალღის მნიშვნელოვან ნაწილს ადგილობრივ დონეზე გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მოქალაქეთა ჩართულობის ახალი მექანიზმების დანერგვა და რეალური შესაძლებლობების შექმნა წარმოადგენს. ამ მხრივ, ბევრ მუნიციპალიტეტში მნიშვნელოვანი გამოწვევაა მონაწილეობითი ბიუჯეტირებისთვის საჭირო ინსტიტუციონალური მექანიზმის არარსებობა და საბიუჯეტო პროცესებში მოქალაქეთა მონაწილეობის დაბალი მოტივაცია, რაც მნიშვნელოვნად მოქმედებს ჩართულობის ხარისხზე.
ღია მმართველობა საქართველოს 2018-2019 წლების ეროვნული სამოქმედო გეგმის ფარგლებში, ქ. ბათუმის მუნიციპალიტეტის მერიამ მონაწილეობითი ბიუჯეტირების ინსტიტუციური მექანიზმების დანერგვის გზით საბიუჯეტო პროცესებში საზოგადოების მონაწილეობის ჩართულობის გაუმჯობესება დაისახა მიზნად. გარდა ამისა, მოქალაქეთა სტრუქტურირებული მონაწილეობის უზრუნველყოფის მიზნით, დაიგეგმა ქალაქის ადმინისტრაციული ერთეულების მიხედვით საუბნო კავშირების ჩამოყალიბება და მოსახლეობის ცნობიერების ამაღლების კამპანია. ამასთან, მონაწილეობითი ბიუჯეტირების ინსტიტუციური მექანიზმის დანერგვის მიზნით, შესაბამისი სამართლებრივი ჩარჩოს დამტკიცება. შედეგი: ქალაქის ადმინისტრაციული ერთეულების მიხედვით შექმნილია საუბნო კავშირები; მონაწილეობითი ბიუჯეტირების შესახებ შესაბამისი საკანონმდებლო ჩარჩო დამტკიცებულია; მონაწილეობითი ბიუჯეტირების სისტემა დანერგილია; 2019 წლის ბიუჯეტში გათვალისწინებულია თანხები მონაწილეობითი ბიუჯეტირების პროცესის დროს გამოვლენილი პროექტის/პროექტების განსახორციელებლად
ვადა: დაწყების თარიღი - იანვარი 2018, დასრულების თარიღი - მარტი 2019
პასუხისმგებელი უწყება: ბათუმის მუნიციპალიტეტის მერია
ვალდებულებით გათვალისწინებული განხორციელების ეტაპების შესაბამისად, ჩამოყალიბდა და ამოქმედა 14 საუბნო კავშირი, რომელთა თავმჯდომარეები და მმართველი საბჭოს წევრები ტენდერში გამარჯვებული არასამთავრობო ორგანიზაციის ა(ა)იპ სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტის მიერ გადამზადდნენ. ორგანიზაციამ შეხვედრები გაიმართა ,,შენი იდეა ბათუმის მერს" პროექტით დაინტერესებულ პირებთან, მათ შორის, ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებთან. მოქალაქეების მიერ წარდგენილი 35 პროექტიდან ქ. ბათუმის მრჩეველთა საბჭოს მიერ შეირჩა 10 საუკეთესო. საბოლოოდ, 2 ათასზე მეტმა ბათუმის მოქალაქემ ხმის მიცემით გამოავლინა 3 გამარჯვებული. მუნიციპალიტეტის 2019 წლის ბიუჯეტში მონაწილეობითი ბიუჯეტირების პროცესის დროს გამოვლენილი პროექტების განსახორციელებლად გათვალისწინებულია 120 ათასი ლარი. ამჟამად მიმდინარეობს პროექტების განხორციელების სამუშაოები.
რაც შეეხება საინფორმაციო კამპანიას, დაიგეგმა და განხორციელდა რიგი აქტივობები: მომზადდა საინფორმაციო ბროშურები და პოსტერები, სოციალურგვერდებზე (Facebook-სა და Instagram-ზე) შეიქმნა სპეციალური გვერდები, მომზადდა 8 სატელევიზიო და 2 რადიო გადაცემა, გამოქვეყნდა 5 სტატია, ასევე, პროექტის განხორციელების ეტაპების შესახებ დამზადდა ვიდეორგოლი. მოქალაქეებთან გაიგზავნა მოკლე ტექსტური შეტყობინებები.
სამდივნოს შეფასებით, ვალდებულება გეგმით გათვალისწინებულ ვადებში სრულად შესრულდა, რადგან განხორციელებულია სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ყველა ეტაპი.
USAID/GGI-ის მხარდაჭერით, 2019 წელს ქ. ბათუმის მუნიციპალიტეტის მერიამ შექმნა ელექტრონული პლატფორმა idea.batumi.ge, რომელიც მონაწილეობითი ბიუჯეტირების ერთერთ მექანიზმს წარმოადგენს და მოქალაქეებს პროექტების წარდგენის შესაძლებლობას აძლევს. ვებგვერდისა და რეგულაციების შესახებ ბრძანების პროექტი შეთანხმდა სამოქალაქო მრჩეველთა საბჭოსთან. გამოიცა მერის ბრძანება, რომელიც მონაწილეობითი ბიუჯეტირების განხორციელების წესს არეგულირებს.
4.1. ქ. ბათუმის მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტში ქალაქის ადმინისტრაციული ერთეულების მიხედვით საუბნო კავშირების ჩამოყალიბება
ქ. ბათუმის მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტში ქალაქის ადმინისტრაციული ერთეულების მიხედვით საუბნო კავშირები ჩამოყალიბებულია
დეკემბერი 2017
USAID-ის პროექტის დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივა (GGI) საქართველოში; ფორუმის მონაწილე არასამთავრობო ორგანიზაციები
ბათუმის მუნიციპალიტეტის მერია
ჩამოყალიბდა და ამოქმედა 14 საუბნო კავშირი, რომელთა თავმჯდომარეები და მმართველი საბჭოს წევრები ტენდერში გამარჯვებული არასამთავრობო ორგანიზაციის ა(ა)იპ სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტის მიერ გადამზადდნენ
4.2. მონაწილეობითი ბიუჯეტირების ინსტიტუციური მექანიზმის დანერგვის მიზნით შესაბამისი სამართლებრივი ჩარჩოს დამტკიცება
მონაწილეობითი ბიუჯეტირების ინსტიტუციური მექანიზმის დანერგვის მიზნით შესაბამისი სამართლებრივი ჩარჩო დამტკიცებულია
ვებგვერდისა და რეგულაციების შესახებ ბრძანების პროექტი შეთანხმდა სამოქალაქო მრჩეველთა საბჭოსთან. გამოიცა მერის ბრძანება, რომელიც მონაწილეობითი ბიუჯეტირების განხორციელების წესს არეგულირებს
4.3. მონაწილეობითი ბიუჯეტირების სისტემის პოპულარიზაცია; მოსახლეობის ცნობიერების ამაღლება
მონაწილეობითი ბიუჯეტირების სისტემის შესახებ მოსახლეობის ცნობიერება ამაღლებულია
ამოქმედა 14 საუბნო კავშირი, რომელთა თავმჯდომარეები და მმართველი საბჭოს წევრები ტენდერში გამარჯვებული არასამთავრობო ორგანიზაციის ა(ა)იპ სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტის მიერ გადამზადდნენ. ორგანიზაციამ შეხვედრები გაიმართა ,,შენი იდეა ბათუმის მერს" პროექტით დაინტერესებულ პირებთან, მათ შორის, ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებთან.
4.4. მონაწილეობითი ბიუჯეტირების პროცესის წარმართვა
მონაწილეობითი ბიუჯეტირების პროცესი წარმართულია
USAID/GGI-ის მხარდაჭერით, 2019 წელს ქ. ბათუმის მუნიციპალიტეტის მერიამ შექმნა ელექტრონული პლატფორმა idea.batumi.ge, რომელიც მონაწილეობითი ბიუჯეტირების ერთერთ მექანიზმს წარმოადგენს და მოქალაქეებს პროექტების წარდგენის შესაძლებლობას აძლევს
4.5. ქ. ბათუმის მუნიციპალიტეტის 2019 წლის ბიუჯეტში შესაბამისი თანხების გათვალიწინება მონაწილეობითი ბიუჯეტირების პროცესის დროს გამოვლენილი პროექტის/პროექტების განსახორციელებლად
ქ. ბათუმის მუნიციპალიტეტის 2019 წლის ბიუჯეტში შესაბამისი თანხები გათვალისწინებულია
მუნიციპალიტეტის 2019 წლის ბიუჯეტში მონაწილეობითი ბიუჯეტირების პროცესის დროს გამოვლენილი პროექტების განსახორციელებლად გათვალისწინებულია 120 ათასი ლარი
4.6. მონაწილეობითი ბიუჯეტირების პროცესის შედეგების პოპულარიზაცია
მონაწილეობითი ბიუჯეტირების პროცესის შედეგები პოპულარიზებულია
დაიგეგმა და განხორციელდა რიგი აქტივობები: მომზადდა საინფორმაციო ბროშურები და პოსტერები, სოციალურგვერდებზე (Facebook-სა და Instagram-ზე) შეიქმნა სპეციალური გვერდები, მომზადდა 8 სატელევიზიო და 2 რადიო გადაცემა, გამოქვეყნდა 5 სტატია, ასევე, პროექტის განხორციელების ეტაპების შესახებ დამზადდა ვიდეორგოლი. მოქალაქეებთან გაიგზავნა მოკლე ტექსტური შეტყობინებები

Improving citizen engagement in budgetary processes in Batumi City through introduction of an institutional mechanism of participatory budgeting
Commitment: Improving citizen engagement in budgetary processes in Batumi City through introduction of an institutional mechanism of participatory budgeting
Commitment Description: The introduction of novel mechanisms for citizen involvement in the decision-making process at the local level and offering them effective tools for participation are important components of the new wave of local self-government reform. In this regard, many municipalities face significant challenges such as a lack of an institutional mechanism for participatory budgeting and low motivation of citizens for participation in budgeting processes, that significantly affects the degree of involvement.
Within the framework of OGP Georgia National Action Plan for 2018-2019, Batumi Municipality aimed to improve public participation in budgeting processes by introducing the institutional mechanisms of participatory budgeting. In addition, to ensure citizens' structured involvement, it was planned to establish district unions, and to carry out the public awareness-raising campaign; as well as to approve the relevant legal framework introducing an institutional mechanism of participatory budgeting. Outcome: District unions are established according to administrative entities of the city; Relevant legislative framework on participatory budgeting is approved; A participatory budgeting system is introduced; The 2019 budget provides funds for implementing the project/projects identified during the participatory budgeting process
Timeline: Start date - January 2018, End date - March 2019
Lead Agency: Batumi Municipality City Hall
In accordance with the milestones envisaged by the commitment, 14 district unions were formed and put into operation. Their chairpersons and the Steering Committee members were retrained by the NNLE Civil Society Institute (the non-governmental organization that won the tender). The organization held meetings with the stakeholders of the project Your Idea to the Batumi Mayor, including ethnic minorities. Out of 35 projects submitted by citizens, the best ten were selected by the Batumi Advisory Board. Finally, more than 2 thousand citizens of Batumi participated in the voting to select three winners. In the 2019 budget of the municipality, 120 thousand GEL is allocated to implement projects initiated by the participatory budgeting process. By the end of the reporting period, the project implementation activities were underway.
As for the information campaign, a number of activities were planned and implemented, such as developing information brochures and posters, launching the special pages on social media (Facebook and Instagram), broadcasting in eight TV and two radio programs, the publishing 5 articles as well as making a video about the project implementation stages. Additionally, short text messages were sent to the citizens' cell phones.
According to the Secretariat's assessment, the commitment is fully implemented within the deadlines, and milestones envisaged by the Action Plan are implemented.
In 2019, with the support of the USAID/GGI, Batumi Municipality created an electronic platform idea.batumi.ge, which is one of the participatory budgeting mechanisms providing the citizens with the opportunity to submit projects. The draft Order on the Website and Regulations was agreed upon with the Civil Advisory Board. The Mayor issued an order regulating procedures for the implementation of participatory budgeting.
4.1. Establish the district unions according to the administrative entities of Batumi
The district unions according to the administrative entities of Batumi are established
December 2017
USAID/GGI; Forum member NGOs
Batumi Municipality City Hall
14 district unions were formed and put into operation. Their chairpersons and the Steering Committee members were retrained by the NNLE Civil Society Institute (the non-governmental organization that won the tender).
4.2. Approve the relevant legal framework for the introduction of an institutional mechanism of participatory budgeting
The relevant legal framework for the introduction of an institutional mechanism of participatory budgeting is approved
The draft Order on the Website and Regulations was agreed upon with the Civil Advisory Board. The Mayor issued an order regulating procedures for the implementation of participatory budgeting.
4.3. Promote the participatory budgeting system; raise public awareness
Public awareness about the participatory budgeting system is raised
14 district unions were formed and put into operation. Their chairpersons and the Steering Committee members were retrained by the NNLE Civil Society Institute (the non-governmental organization that won the tender). The organization held meetings with the stakeholders of the project Your Idea to the Batumi Mayor, including ethnic minorities. Out of 35 projects submitted by citizens, the best ten were selected by the Batumi Advisory Board. Finally, more than 2 thousand citizens of Batumi participated in the voting to select three winners
4.4. Commence participatory budgeting process
Participatory budgeting process is commenced
In 2019, with the support of the USAID/GGI, Batumi Municipality created an electronic platform idea.batumi.ge, which is one of the participatory budgeting mechanisms providing the citizens with the opportunity to submit projects
4.5. Allocate relevant funds in the 2019 budget of Batumi Municipality for implementation of project/projects identified during the participatory budgeting process
Relevant funds in the 2019 budget of Batumi Municipality are allocated
In the 2019 budget of the municipality, 120 thousand GEL is allocated to implement projects initiated by the participatory budgeting process.
4.6. Promote the outcomes of the participatory budgeting process
Outcomes of the participatory budgeting process are being promoted
A number of activities were planned and implemented, such as the developing information brochures and posters, launching the special pages on social media (Facebook and Instagram), broadcasting in eight TV and two radio programs, the publishing 5 articles as well as making a video about the project implementation stages. Additionally, short text messages were sent to the citizens cell phones.