ვალდებულება: გამჭვირვალე და კეთილსინდისიერი მმართველობის განმტკიცება ოზურგეთის მუნიციპალიტეტში
გამჭვირვალე და კეთილსინდისიერი მმართველობის ამაღლების სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა, აქტიური განხილვების შემდეგ, საბოლოოდ 2019 წლის 30 დეკემბერს ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს N 90-ე განკარგულებით დამტკიცდა.
ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის საკრებულომ და მერიამ USAID/GGI-სთან თანამშრომლობით გააგრძელეს მუშაობა მონიტორინგის ჩარჩოსა და თვითშეფასების მეთოდოლოგიის შემუშავებაზე, რომელიც სამოქმედო გეგმის ვადის გადაცილებით, საკრებულოს 2020 წლის 31 მარტის N18 დადგენილებით დამტკიცდა.
პასუხისმგებელი უწყება: ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის მერია და საკრებულო
ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის მერიისა და საკრებულოს გამჭვირვალობის და კეთილსინდისიერების ამაღლების სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა ადგილობრივ არასამთავრობო ორგანიზაციებთან და სხვა პარტნიორებთან (საქართველოს დემოკრატიული განვითარების კავშირი, ინოვაციებისა და სამოქალაქო განვითარების ცენტრი პროგრესის სახლი, საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკა) მჭიდრო თანამშრომლობით მოამზადა.
სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის დოკუმენტების შემუშავების პროცესი მოიცავდა შემდეგ ეტაპებს:
- სიტუაციური და SWOT ანალიზის მომზადება
- სტრატეგიული პრიორიტეტების შეთანხმება
- სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის სამუშაო ვერსიის მომზადება
- დოკუმენტების სამუშაო ვერსიის საჯარო განხილვა დაინტერესებული მხარეების მონაწილეობით.
ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციები: პროგრესის სახლი, გურიის ახალგაზრდული რესურს ცენტრი, საქართველოს დემოკრატიული განვითარების კავშირი
ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის მერია და საკრებულო
სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესი მოიცავდა სიტუაციური და SWOT ანალიზის მომზადებას
შემუშავდა სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის პირველადი სამუშაო ვერსიები
სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესი მოიცავდა დოკუმენტების სამუშაო ვერსიის საჯარო განხილვას დაინტერესებული მხარეების მონაწილეობით
საანგარიშო პერიოდში დამტკიცდა გამჭვირვალობის და კეთილსინდისიერების ამაღლების სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა, თუმცა, არ დამტკიცებულა მონიტორინგის ჩარჩო

Commitment: Strengthening transparency and good governance in Ozurgeti Municipality
For the four-year period (2019-2022), Ozurgeti Municipality has set three strategic goals, which in turn include nine strategic objectives.
After extensive discussions, the Transparent and Integrity Building Strategy and Action Plan were finally approved by Decree N 90 of Ozurgeti Municipality Assembly on 30 December 2019.
In cooperation with USAID/GGI, Ozurgeti Municipality Assembly and City Hall continued to develop a Monitoring Framework and self-assessment methodology, which was approved by Assembly with a Decree N18 on 31 March 2020, after the expiration of the deadline set by the Action Plan.
Lead Agency: Ozurgeti Municipality City Hall and Municipality Council (Assembly)
Ozurgeti Municipality City Hall and Municipality Council (Assembly) Transparency and Integrity Building Strategy and Action Plan were elaborated in close cooperation with the local NGOs and other partners (Georgian Democratic Development Union, Innovation and Civic Development Center, Progress House, National Parliamentary Library of Georgia).
The process of developing the Strategy and Action Plan documents included the following stages:
- Performing the situational and SWOT analyses
- Approving strategic priorities
- Elaborating draft Strategy and Action Plan
- Holding public discussion on the draft documents with different stakeholders.
Local NGOs: Progress House, Guria Youth Resource Center, Georgian Democratic Development Union
Ozurgeti Municipality City Hall and Municipality Council (Assembly)
The process of developing the Strategy and Action Plan included Performing the situational and SWOT analysis
The process of developing the Strategy and Action Plan included holding public discussion on the draft documents with different stakeholders
The Transparency and Integrity Building Strategy and Action Plan were approved during the reporting period, however, the Monitoring Framework was not approved