გარემოსდაცვითი შეფასების პორტალის ამოქმედება
ვალდებულება: გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსით გათვალისწინებული მოთხოვნების შესასრულებლად ელექტრონული პორტალის ამოქმედება
გარემოსდაცვით ინფორმაციაზე დროული ხელმისაწვდომობა და გადაწყვეტილებების მიღების ყველა ეტაპზე საზოგადოების ეფექტური მონაწილეობა ქვეყნისთვის მნიშვნელოვანი  გამოწვევაა.
აღნიშნული ვალდებულება ღია მმართველობა საქართველოს 2016-2017 წლების სამოქმედო გეგმის მე-16 ვალდებულების (გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსის მიღება) გაგრძელებაა, რომლის ფარგლებშიც საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ „გარემოსდაცითი შეფასების კოდექსი“ შეიმუშავა და ვალდებულება სრულად შეასრულა.
საქართველოს პარლამენტმა 2017 წლის 1 ივნისს მიიღო კოდექსი, რომელიც  სრულად შეესაბამება როგორც ევროკავშირის გარემოზე ზემოქმედების შეფასებისა და სტრატეგიული გარემოსდაცვითი შეფასების დირექტივებს, ასევე გარემოსდაცვით საკითხებთან დაკავშირებული ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის, გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში საზოგადოების მონაწილეობისა და ამ სფეროში მართლმსაჯულების საკითხებზე ხელმისაწვდომობის შესახებ კონვენციას (ორჰუსის კონვენცია).
გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში საზოგადოების მონაწილეობის მიზნით, სამინისტრო უზრუნველყოფს კანონმდებლობით დადგენილი დოკუმენტაციის სრულად განთავსებას სამინისტრო სოფიციალურ ვებგვერდზე, თუმცა აღნიშნული ინფორმაცია არ არის განთავსებული სისტემატიზებული სახით და მარტივად ხელმისაწვდომი.
სწორედ აღნიშნული პრობლემის აღმოფხვრას ისახავს მიზნად 2018-2019 წლების სამოქმედო გეგმის ფარგლებში, სსიპ - გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ვალდებულება, რომელიც გულისხმობს გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსით გათვალისწინებული მოთხოვნების შესასრულებლად ელექტრონული პორტალის ამოქმედებას.
ვალდებულების ფარგლებში, მიმდინარეობს მუშაობა ელექტრონული სისტემის შექმნაზე, რომელმაც ეფექტურად უნდა უზრუნველყოს ინფორმაციაზე დროული და დაუბრკოლებელი ხელმისაწვდომობა და გადაწყვეტილებების მიღების ყველა ეტაპზე საზოგადოების ჩართულობა. ელექტრონული სისტემის საშუალებით დაინტერესებულ საზოგადოებას მიეცემა შესაძლებლობა, გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსით გათვალისწინებულ პროცედურებთან დაკავშირებით ადმინისტრაციული წარმოებების შესახებ მიიღოს სრულყოფილი ინფორმაცია სისტემატიზებული სახით და მარტივი ინტერფეისით. გარდა ამისა, აღნიშნული პლატფორმა ხელს შეუწყობს ინფრასტრუქტურული პროექტებისა და მათი გარემოზე ზემოქმედების შესახებ ინფორმაციის საჯარო ხელმისაწვდომობას და წაახალისებს მსგავსი პროექტების განხორციელებისათვის საჭირო გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში მოქალაქეთა და სხვა დაინტერესებულ პირთა ჩართულობას.
შედეგი: გარემოსთან დაკავშირებულ ინფორმაციაზე და გადაწყვეტილებების მიღების პროცესებზე საზოგადოების ხელმისაწვდომობა უზრუნველყოფილია
SDG მიზანი: 15 დედამიწის ეკოსისტემები
პასუხისმგებელი უწყება: სსიპ - გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი
მიმდინარეობს done iconუმეტესწილად შესრულდა
გარემოსდაცვითი შეფასების ელექტრონული სისტემის შექმნაზე მუშაობა 2018 წლის ბოლოს დაიწყო. საწყის ეტაპზე, ფინანსთა სამინისტროს საფინანსო ანალიტიკურ სამსახურთან თანამშრომლობით, ჩატარდა ბიზნეს პროცესების ანალიზი, რომელზე დაყრდნობითაც, პრიორიტეტად განისაზღვრა არა მხოლოდ საჯარო პორტალის შექმნა, არამედ შიდა სისტემის შემუშავება. ანალიზის შედეგად გამოიკვეთა, რომ აღნიშნული უზრუნველყოფდა გარემოსთან დაკავშირებულ ინფორმაციაზე და გადაწყვეტილებების მიღების პროცესებზე საზოგადოების ხელმისაწვდომობას და ამასთან, საჯარო პორტალის მაქსიმალურად ეფექტურ და სტაბილურ მუშაობას. შიდა სისტემა წარმოადგენს საჯარო პორტალის ძირითად ბირთვს, რომელიც ქმნის ერთიან პლატფორმას, სადაც უწყებებს საშუალება აქვთ იმუშაონ ერთიან სისტემაში. აღნიშნული ასევე ხელს უწყობს ინფორმაციების სტრუქტურიზაციასა და სინქრონიზაციას, ამასთანავე, უზრუნველყოფს დროისა და ადამიანური რესურსების დაზოგვას, რაც უფრო ეფექტიანს გახდის პროცესს. ასევე მნიშვნელოვანია, რომ შიდა სისტემიდან ავტომატურად იქნება შესაძლებელი დოკუმენტების განთავსება საჯარო პორტალზე.
საანგარიშო პერიოდში მომზადდა გეგმა და შემუშავდა შიდა სისტემა. ამასათანავე, შიდა სისტემის მოხმარებასთან დაკავშირებით ტრენინგი ჩაუტარდათ მის პოტენციურ მომხმარებლებს - გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს პორტალის მართვასა და ადმინისტრირებაზე პასუხისმგებელი უწყებების თანამშრომლებს.
2019 წლის ბოლოს, მას შემდეგ რაც დასრულდა შიდა სისტემის გამართვა, გაგრძელდა მუშაობა საჯარო პორტალის ნაწილზე. შემდგომ ეტაპზე, საკითხთან დაკავშირებული სამთავრობო სექტორის წარმომადგენლების აქტიური ჩართულობითა და მონაწილეობით, იდენტიფიცირდა პორტალზე განსათავსებელი ინფორმაცია, შემუშავდა პორტალის სტრუქტურის ძირითადი ნაწილი და დეტალურად განისაზღვრა ფუნქციონალი, კერძოდ, პორტალის ძირითადი მენიუს პუნქტები, გრიდები, ფორმები და შესაბამისი ტექსტური მნიშვნელობები.
სამდივნოს შეფასებით, ვალდებულება გეგმით განსაზღვრულ ვადებში უმეტესწილად შესრულდა. ჩატარდა ბიზნეს პროცესების ანალიზი, თუმცა, გამოვლენილი საჭიროებების შესაბამისად, შემუშავდა პორტალის სტრუქტურის მხოლოდ ძირითადი ნაწილი, ასევე, სრულად არ განთავსებულა პორტალის ამოქმედებამდე მიღებული გადაწყვეტილებები.
საკონტაქტო პირი: ეკატერინე ბენდელიანი - სსიპ - გარემოსდაცვითი ინფორმაციის და განათლების ცენტრის დირექტორის მოადგილე
5.1 ახალი პორტალის შექმნის ან არსებული პორტალების გამოყენების შესაძლებლობების გამოვლენა
ახალი პორტალის შექმნის ან არსებული პორტალების გამოყენების შესაძლებლობები გამოვლენილია
საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო
სსიპ - გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი
ფინანსთა სამინისტროს საფინანსო ანალიტიკურ სამსახურთან თანამშრომლობით, ჩატარდა ბიზნეს პროცესების ანალიზი, რომელზე დაყრდნობითაც, პრიორიტეტად განისაზღვრა არა მხოლოდ საჯარო პორტალის შექმნა, არამედ შიდა სისტემის შემუშავება. ანალიზის შედეგად გამოიკვეთა, რომ აღნიშნული უზრუნველყოფდა გარემოსთან დაკავშირებულ ინფორმაციაზე და გადაწყვეტილებების მიღების პროცესებზე საზოგადოების ხელმისაწვდომობას და ამასთან, საჯარო პორტალის მაქსიმალურად ეფექტურ და სტაბილურ მუშაობას
5.2 განსათავსებელი ინფორმაციის და ფუნქციების ზუსტი განსაზღვრა; პორტალის სტრუქტურის შემუშავება
განსათავსებელი ინფორმაცია განსაზღვრულია. პორტალის სტრუქტურა შემუშავებულია
საანგარიშო პერიოდში იდენტიფიცირდა პორტალზე განსათავსებელი ინფორმაცია, შემუშავდა პორტალის სტრუქტურის ძირითადი ნაწილი და დეტალურად განისაზღვრა ფუნქციონალი

Activation of an electronic portal of the Environmental Assessment
Commitment: Activation of an electronic portal for meeting the Environmental Assessment Code requirements
Commitment Description: Timely access to environmental information and effective public participation at every stage of the decision-making process is a significant challenge for the country.
The present commitment continues the Commitment N16 of the OGP Georgia Action Plan for 2016- 2017 (Adoption of the Environmental Assessment Code), within the scope of which the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia developed the Environmental Assessment Code and fully implemented the commitment.
The Parliament of Georgia adopted the Code on 1 June 2017, which is in full compliance with both the EU guidelines on environmental impact assessment and strategic environmental assessment and the Convention (Aarhus Convention) on access to environmental information, public participation in environmental decision-making, and access to Justice.
To ensure public participation in the decision-making process, the Ministry enables publishing all documents provided by the legislation on the Ministry's official web page. However, this information is not published systematically and easily accessible.
It is the above problem that the commitment of LEPL Environmental Information and Education Center is designed to solve within the scope of the OGP Georgia Action Plan for 2018-2019 through activation of an electronic portal for meeting the requirements of the Environmental Assessment Code.
Within the commitment, efforts are made to develop an electronic system that effectively provides timely and easy access to information and public engagement at every stage of the decision-making process. An electronic system will enable the stakeholders to get perfectly familiar in a systematized manner and through a simple interface with the Environmental Assessment Code's procedures. In addition, the platform will enable public availability of information on infrastructure projects and their environmental assessment. It will encourage citizens' and other stakeholders' engagement in the decision-making process required to implement similar projects.
SDG: 15 Life on Land
Lead Agency: LEPL - Environmental Information and Education Center (EIEC)
In progress done iconMostly implemented
Work on the development of an electronic environmental assessment system started at the end of 2018. At an initial stage, the analysis of business processes was conducted in cooperation with the financial analytical service of the Ministry of Finance, which set as a priority not only the creation of a public portal but also the development of an internal system. The analysis demonstrated 24 that this would enable the public to have access to environmental information and ensure their participation in the decision-making processes, and also an effective and stable work of the public portal to the maximum extent possible. The internal system is the central core of the public portal forming a single platform where different agencies are able to work in a single system. This also contributes to structuring and synchronizing of different pieces of information and saving time and human resources, making the process more effective. Another important thing is that it will be possible to automatically upload the documents from the internal system to the public portal.
In the reporting period a plan was prepared, and an internal system was developed. Besides, training on system usage was conducted for its potential users – the employees responsible for managing and administering the Ministry of Environmental Protection and Agriculture portal.
At the end of 2019, after setting up the internal system was finalized, work continued on the public part of the portal. At the next stage, with active involvement and participation of public sector representatives, information uploaded on the portal was identified, the structural part of the portal was developed, and the functional requirements, particularly menu items, grids, forms and corresponding text values were defined in details.
According to the Secretariat’s assessment, the commitment is mostly implemented within the Action Plan’s timeline. The analysis of business processes was conducted, though, only the portal structure's main part was developed according to the identified needs. Also, the decisions made prior to portal activation were not fully uploaded.
5.1 Identification the possibilities of creating a new portal or of using the existing portals
The possibilities of creating a new portal or of using the existing portals have been identified
Ministry of Internally Displaced Persons from Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs of Georgia
LEPL - Environmental Information and Education Center (EIEC)
At an initial stage, the analysis of business processes was conducted in cooperation with the financial analytical service of the Ministry of Finance, which set as a priority not only the creation of a public portal but also the development of an internal system.
5.2 Correct identification of the information to be placed and functions; the portal structure development
The information to be placed on the portal has been identified; the portal structure has been development
Information uploaded on the portal was identified and only the main part of the portal structure was developed in the reporting period
done iconMostly implemented
5.3 Activation of the portal; functional loading
The portal has been activated
Only the internal system was activated and the portal features were defined in details in the reporting period
5.4 State-by-stage placement of taken decision before activation of the portal
Decisions made prior to the activation of the portal have been published
The decisions made prior to portal activation are intensively uploaded into the internal system prior to portal activation