საქართველოს მთავრობის უცვლელი პრიორიტეტია კორუფციასთან ბრძოლის მექანიზმების მუდმივი გაუმჯობესება. მთავრობის მიზანს ანტიკორუფციული სტრუქტურების განვითარება და მათი ეფექტიანი საქმიანობის ხელშეწყობა წარმოადგენს, რათა მინიმუმამდე შემცირდეს ყველა სახის, მათ შორის, კომპლექსური ფორმის კორუფცია.
ფორუმის წევრ არასამთავრობო ორგანიზაციათა რეკომენდაციით, ღია მმართველობა საქართველოს 2018-2019 წლების გეგმის ფარგლებში საქართველოს მთავრობამ არსებული ანტიკორუფციული ინსტიტუტების გაძლიერების ვალდებულება აიღო.
ვალდებულება ითვალისწინებს კორუფციული რისკების შეფასების მეთოდოლოგიის შემუშავებას, რომლის შესაბამისად, ანტიკორუფციულ დანაყოფებში უნდა შეფასდეს კორუფციული რისკები. ამასთან, ვალდებულების განხორციელება მიზნად ისახავს ანტიკორუფციული საბჭოს ანგარიშგების გაძლიერებას და სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტოსა და მთავარი პროკურატურის კორუფციულ დანაშაულზე სისხლის სამართლებრივი დევნის სამმართველოს გაძლიერებას.
შედეგი: კორუფციის წინაამდეგ ბრძოლის კუთხით ძირითად ანტიკორუფციულ ორგანოებში ანტიკორუფციული დანაყოფების კორუფციული რისკების შეფასების ანალიზის ჩატარების საფუძველზე მათი ინსტიტუციური გაძლიერება უზრუნველყოფილია და ანტიკორუფციული საბჭოს ანგარიშვალდებულება გაზრდილიავადა: დაწყების თარიღი - ოქტომბერი 2018, დასრულების თარიღი - დეკემბერი 2019
პასუხისმგებელი უწყება: იუსტიციის სამინისტრო
საანგარიშო პერიოდში კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს სამდივნოს მიერ ანტიკორუფციული საბჭოსა და ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის წევრ არასამთავრობო ორგანიზაციებთან თანამშრომლობით შემუშავდა კორუფციული რისკების შეფასების მეთოდოლოგია. მეთოდოლოგიის სამუშაო ვერსიის მომზადების შემდეგ დოკუმენტი წარედგინა ანტიკორუფციული საბჭოს სამუშაო ჯგუფისა და ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის წევრებს შენიშვნებისა და რეკომენდაციებისათვის, რომლებიც საბჭოს სამდივნომ მეთოდოლოგიის საბოლოო ვერსიაში ასახა. კორუფციული რისკების შეფასების მეთოდოლოგია წერილობითი პროცედურის საშუალებით საბჭომ 2019 წლის 30 დეკემბერს დაამტკიცა.
აღსანიშნავია, რომ ანტიკორუფციულ დანაყოფებში კორუფციული რისკების შეფასება დამოკიდებული იყო კორუფციული რისკების შეფასების მეთოდოლოგიის შემუშავებაზე, რომელიც სამოქმედო გეგმით განსაზღვრულ ვადაზე გვიან დამტკიცდა. შედეგად, საანგარიშო პერიოდში სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტოსა და საქართველოს გენერალური პროკურატურის მიერ კორუფციული რისკების შეფასება ვერ განხორცილდა. აღნიშნულიდან გამომდინარე, ვერ მოხდა ახალი მეთოდოლოგიით რისკების შეფასების შედეგად იმ საჭიროებების განსაზღვრა, რაც ხელს შეუწყობდა სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტოსა და მთავარი პროკურატურის კორუფციულ დანაშაულზე სისხლის სამართლებრივი დევნის სამმართველოს შემდგომ გაძლიერებას.
რაც შეეხება, ანტიკორუფციული საბჭოს ანგარიშგების გაძლიერების მიმართულებით დაგეგმილ აქტივობას, ანტიკორუფციული საბჭოს სამდივნომ მოამზადა უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს შემადგენლობისა და დებულების დამტკიცების შესახებ მთავრობის 390-ე დადგენილების ცვლილების პროექტი, რომლის შესაბამისად, ანტიკორუფციულმა საბჭომ საქმიანობის ანგარიში მთავრობასთან ერთად საქართველოს პარლამენტსაც უნდა წარუდგინოს. საანგარიშო პერიოდის დასასრულისთვის, მთავრობის 390-ე დადგენილების ცვლილებების პროექტი წარდგენილია მთავრობისთვის დასამტკიცებლად და მიმდინარეობს დამატებითი კონსულტაციები.
ვალდებულების ერთ-ერთ მნიშვნელოვან კომპონენტს კორუფციული დანაშაულების გამოძიებასა და სისხლისსამართლებრივ დევნაზე მომუშავე პირების სპეციალიზაციის მიმართულებით, მათ შორის იურიდიული პირების მიერ ჩადენილი კორუფციული დანაშაულების, საერთაშორისო კორუფციული დანაშაულების გამოძიებისა და სისხლისსამართლებრივი დევნის საკითხებზე, პერიოდული გადამზადება წარმოადგენდა.
საანგარიშო პერიოდში, კორუფციული დანაშაულის გამოძიებისა და სისხლისსამართლებრივი დევნის, კორუფციის პრევენციის, ასევე კორუფციული რისკების იდენტიფიცირების, მართვის, შეფასებისა და აღმოფხვრის საკითხებზე გამართულ სასწავლო ღონისძიებებში სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის 54-მა თანამშრომელმა მიიღო მონაწილეობა.
რაც შეეხება საქართველოს გენერალური პროკურატურის თანამშრომელთა გადამზადებას, 2019 წელს კორუფციული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის საკითხებზე განხორციელდა 6 სასწავლო აქტივობა (მათ შორის 3 სასწავლო ვიზიტი), რომლის ფარგლებშიც 36-მა თანამშრომელმა გაიარა სხვადასხვა სასწავლო კურსი. გარდა ამისა, იურიდიული პირების მიერ ჩადენილი კორუფციული დანაშაულების, საერთაშორისო კორუფციული დანაშაულების გამოძიებისა და სისხლისსამართლებრივი დევნის საკითხებთან დაკავშირებით განხორციელდა 2 სასწავლო აქტივობა, რომლის ფარგლებში გადამზადდა პროკურატურის 25 თანამშრომელი. აღნიშნულ თემებზე მოსამზადებელი კურსის ფარგლებში სწავლება გაიარა 38-მა სტაჟიორმა. გარდა ამისა, ევროკავშირის ტექნიკური დახმარების პროექტის „საჯარო მმართველობის რეფორმის მხარდაჭერა საქართველოში“, გაიმართა ტრენინგი თემაზე ,,კეთილსინდისიერება საჯარო სამსახურში“, რომლის ფარგლებშიც მონაწილეები რისკების შეფასების საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკასაც გაეცნენ.
ზემოაღნიშნულ სასწავლო აქტივობებში საქართველოს გენერალური პროკურატურის წარმომადგენლებთან ერთად, სასამართლო კორპუსის, საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტოს, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურისა და საჯარო სამსახურის ბიუროს წარმომადგენლებიც მონაწილეობენ. აღსანიშნავია, რომ ერთობლივი სწავლება მნიშვნელოვნად უწყობს ხელს საერთო გამოწვევებზე ერთობლივი მიდგომების ჩამოყალიბებას.
სამდივნოს შეფასებით, ვალდებულება გეგმით გათვალისწინებულ ვადებში ნაწილობრივ შესრულდა. ანტიკორუფციული საბჭოს მიერ კორუფციული რისკების შეფასების მეთოდოლოგიის 2019 წლის 30 დეკემბერს დამტკიცებამ ხელი შეუშალა ვალდებულებით გათვალისწინებული და მეთოდოლოგიის დამტკიცებაზე დამოკიდებული ეტაპების გეგმით განსაზღვრულ ვადებში შესრულებას.

Continuous improvement of existing anti-corruption measures remains an overarching priority of the Georgian Government. The Government aims to further develop the anti-corruption bodies and promote their effectiveness, to minimize all types of corruption, including complex forms of corruption.
Following the recommendations from a Forum member CSOs, the Government of Georgia committed itself to strengthen the existing anti-corruption institutions under the OGP Georgia Action Plan 2018-2019.
The commitment envisages development of the corruption risk assessment methodology, by which the corruption risks should be evaluated in the anti-corruption units. Moreover, the following commitment aims at improving and expanding the Anti-corruption Council's reporting performance, as well as strengthening the Anti-corruption Agency under the State Security Service of Georgia (SSSG) and the Division of the Criminal Prosecution of Corruption Crimes under the Prosecutor's Office of Georgia (POG).
Outcome: In terms of fighting corruption, institutional strengthening of anticorruption divisions in the principal anti-corruption bodies based on their corruption risk assessment has been ensured and accountability of the ACC has been increasedTimeline: Start date - October 2018, End date - December 2019
Lead Agency: Ministry of Justice
During the reporting period, the Secretariat of the Anticorruption Interagency Coordination Council in cooperation with the Anti-corruption Council and the OGP Georgia’s Forum member CSOs has developed the Corruption Risk Assessment Methodology. Afterwards, the draft methodology was presented to the Working Group under the Anti-corruption Council and OGP Georgia’s Forum members for feedback and recommendations, reflected in the final draft of the methodology. The Corruption Risk Assessment Methodology was approved by the Council through the Council’s written procedure on 30 December 2019.
Commencement of the corruption risk assessment in the anti-corruption units was depended on the elaboration of the assessment methodology. The Latter was approved later than anticipated by the action plan. As a result, an assessment of corruption risks in the Anti-corruption Agency under the SSSG and the Division of the Criminal Prosecution of Corruption Crimes at POG during the reporting period was not carried out. Besides, needs were not identified in order to further strengthen the Anti-corruption Agency and the relevant division at the POG.
As for the activities for enhancing the accountability of the Anti-corruption Council, the Secretariat of the latter has prepared the draft amendment to the Decree of the Government of Georgia #309 on approval of composition and the statute of the Interagency Coordination Council, according to which, the Anti-corruption Council shall report on its activities to both the Government and the Parliament. By the end of the reporting period, the draft amendment to the Decree #309 was submitted to the Government for approval and additional consultations were underway.
The following commitment envisaged routine training of the personnel involved in the investigation and prosecution of the corruption-related crimes, including crimes committed by legal persons, as well as investigation and prosecution of international corruption offences.
During the reporting period, 54 staff members of the State Security Service were involved in the educational activities on the investigation and prosecution of corruption-related crimes; corruption prevention; identification, management, assessment, and elimination of corruption risks.
As for the training of the POG personnel, 6 educational activities were conducted in 2019 (including 3 study visits), where 36 staff members completed different study courses on combating corruption-related crimes. Furthermore, 2 study activities were conducted and 25 staff members were trained on corruption offenses committed by legal persons and investigation and prosecution of international corruption offenses. Thirty-eight interns also underwent study courses on the same topics. Moreover, under the EU project on "Support to the Public Administration Reform in Georgia," a training "Integrity in Public Service" was organized. The participants got acquainted with the best international practices of risk assessment.
Along with the representatives of the General Prosecutor's Office of Georgia, members of the judiciary, Anti-corruption Agency under the State Security Service, Investigation Service of the Ministry of Finance, and the Civil Service Bureau were involved in the above-mentioned educational activities. Joint training plays a significant role in defining common approaches to shared challenges.
According to the Secretariat's assessment, the commitment is partially implemented within the planned timeframe. Delayed approval of the Corruption Risk Assessment Methodology on 30 December 2019, by the ACC, hampered the fulfillment of the milestones defined by the commitment and were reliant on the approval.
6.1. Elaboration of Corruption Risk Assessment Methodology by the ACC Secretariat in cooperation with the Anti-corruption Council and OGP Georgia Forum member CSOs
6.2. According to the Corruption Risk Assessment Methodology, assessment of corruption risks in anticorruption divisions (informing the Forum on the progress of corruption risk assessment and discussi
6.3. Enhancing accountability of the ACC Council (ACC shall submit an annual report to Parliament of Georgia)
6.4. Strengthening of the Anti-corruption Agency under the State Security Service and the Division of the Criminal Prosecution of Corruption Crimes under the Prosecutor's Office according to the resu
6.5. Regular training of the personnel involved in the investigation and prosecution of the corruption-related crimes, including offenses committed by legal persons, and investigation and prosecution