საცხოვრისის პოლიტიკის დოკუმენტის და სამოქმედო გეგმის შემუშავება
ღია მმართველობის პარტნიორობის მეოთხე გამოწვევის ფარგლებში, სამოქმედო გეგმა ითვალისწინებს სათანადო საცხოვრებლის უფლების რეალიზების მიზნით პირველი ეროვნული სტრატეგიული დოკუმენტის შემუშავებას. საჭიროების ანალიზმა ცხადყო, რომ არსებული საკანონმდებლო რეგულაციები,  მათ შორის, უსახლკარობის სტატუსის დადგენის ზუსტი მეთოდოლოგიისა და სახელმწიფო და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების უფლებამოსილებების და ფუნქციების გამიჯვნის ნაწილში ბუნდოვანია. შესაბამისად, საჭიროა უსახლკარობის პრობლემის დაძლევის ერთიანი ხედვისა და სტრატეგიის შემუშავება, რომელიც პრობლემის ეტაპობრივ მოგვარებას შეუწყობს ხელს.
შედეგი: სახელმწიფოს მიერ შემუშავებულია ხედვა, რაც ეტაპობრივად უპასუხებს უსახლკარობის გამოწვევებს საქართველოში
ვადა: დაწყების თარიღი - იანვარი 2019, დასრულების თარიღი - სექტემბერი 2021
OGP მიმართულებები: გამჭვირვალობა, ანგარიშვალდებულება
SDG მიზანი: 1 არა სიღარიბეს 3 ჯანმრთელობა და კეთილდღეობა 16 მშვიდობა, სამართლიანობა და ძლიერი ინსტიტუტები
პასუხისმგებელი უწყება: ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო
მიმდინარეობს done iconარ შესრულდა
უსახლკარობის პრობლემის მოგვარება, მისი კომპლექსურობიდან გამომდინარე, სახელმწიფოსგან როგორც გრძელვადიანი, ასევე დროის მოკლე მონაკვეთში განსახორციელებელი პრიორიტეტების განსაზღვრას საჭიროებს. საანგარიშო პერიოდში მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადაიდგა როგორც საცხოვრისის პოლიტიკის შემუშავების  პროცედურულად გამართვის, აგრეთვე, პოლიტიკის ჩამოყალიბებისთვის საფუძვლის მომზადების მიმართულებით.
„საცხოვრისის პოლიტიკის დოკუმენტისა და მისი სამოქმედო გეგმის შემუშავების ხელშემწყობი სამთავრობო კომისიის შექმნისა და დებულების დამტკიცების თაობაზე“ საქართველოს მთავრობის 2019 წლის 12 აპრილის №190 დადგენილების თანახმად, შეიქმნა საცხოვრისის პოლიტიკის დოკუმენტისა და მისი სამოქმედო გეგმის შემუშავების ხელშემწყობი სამთავრობო კომისია - საქართველოს მთავრობის სათათბირო ორგანო. კომპეტენციის ფარგლებში კომისია უზრუნველყოფს:
• უსახლკარობის პრობლემის დაძლევის ერთიანი ხედვის ჩამოყალიბებას საერთაშორისო გამოცდილებისა და სახელმწიფოს სოციალურ-ეკონომიკური შესაძლებლობების გათვალისწინებით;
• საცხოვრისის პოლიტიკის დოკუმენტისა და მისი სამოქმედო გეგმის შემუშავებასა და განხორციელებას;
• უწყებათაშორის კოორდინაციასა და გასატარებელი ღონისძიებების დაგეგმვას.
კომისიის შემადგენლობა მოიცავს შემდეგ სახელმწიფო დაწესებულებს:
• საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობის და სოციალური დაცვის სამინისტრო
• საქართველოსრეგიონულიგანვითარებისადაინფრასტრუქტურისსამინისტრო
• საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო
• საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო
• საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაცია
• სხვასახელმწიფოუწყებები.
ვალდებულების განხორციელების ფარგლებში პოლიტიკის დოკუმენტის შემუშავება სხვადასხვა დაინტერესებული ჯგუფის ჩართულობით მიმდინარეობს. დადგენილების თანახმად, ასევე შექმნილია უწყებათაშორისი სამუშაო ჯგუფი. გამომდინარე იქიდან, რომ საკითხი კომპლექსურია, სამუშაო ჯგუფის ჩამოყალიბების პროცესში ყურადღება გამახვილდა მაქსიმალური ჩართულობის უზრუნველყოფაზე. შედეგად, სამუშაო ჯგუფი აერთიანებს შესაბამისი სამინიტროების, სხვა სახელმწიფო უწყებების, საერთაშორისო და ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომდგენლებსა და დამოუკიდებელ ექსპერტებს. ჯგუფი პასუხისმგებელია განსახილველი საკითხების შესახებ დასკვნების/წინადადებების რეკომენდაციების/სამართლებრივი აქტების პროექტების მომზადებაზე.
საცხოვრისის პოლიტიკის დოკუმენტისა და მისი სამოქმედო გეგმის შემუშავების ხელშემწყობი სამთავრობო კომისიისა და სამუშაო ჯგუფის პირველი შეხვედრა 2019 წლის 28 მაისს გაიმართა. სხდომაზე განიხილეს სამომავლო ნაბიჯები და კომისიისა და სამუშაო ჯგუფის სამუშაო ფორმატი. გარდა ამისა, ყურადღება გამახვილდა საქართველოში საცხოვრისის არსებული ვითარების მიმოხილვაზე.
კომისიისა და სამუშაო ჯგუფის მორიგი ერთობლივი შეხვედრა ჩატარდა 2019 წლის 26 ივნისს, სადაც მხარეებმა შეაფასეს არსებული მდგომარეობა: საცხოვრისის პოლიტიკა, „უსახლკარობის“, როგორც საცხოვრისის პოლიტიკის ძირითადი საკითხი და  უსახლკარობის ტიპოლოგია. აგრეთვე, ISET კვლევითი ინსტიტუტმა წარადგინა პრეზენტაცია ETHOS-ის კლასიფიკაციის მიხედვით პრობლემის იდენტიფიცირების შესახებ. შეხვედრის მონაწილეებმა განსაზღვრეს საცხოვრისის პოლიტიკის დოკუმენტის სტრუქტურა და შინაარსი, დაზუსტდა ტერმინოლოგია. საკითხის კომპლექსურობის გათვალისწინებით, გადაწყდა, რომ სტრატეგიაში გაიწერება როგორც მოკლევადიანი, ისე  საშუალოვადიანი და გრძელვადიანი მიზნები, ხოლო პირველი სამოქმედო გეგმა ფოკუსირდება მოკლევადიან მიზნებზე. შეხვედრაზე მხარეებმა  სამოქმედო გეგმის მონახაზზე იმსჯელეს და  სამომავლო ნაბიჯები განსაზღვრეს.
საანგარიშო პერიოდის დასასრულს შემუშავებულია პრობლემის ხისა და ლოგიკური ჩარჩოს სამუშაო ვერსია, რომელიც წარმოადგენს სტრატეგიის ფუნდამენტურ ნაწილს. აღნიშნულ დოკუმენტებზე კონსულტაციები გრძელდება საერთაშორისო და ადგილობრივ არასამთავრობო ორგანიზაციებთან.
სამდივნოს შეფასებით, ვალდებულება გეგმით გათვალისწინებულ ვადებში არ შესრულდა. საანგარიშო პერიოდში საბოლოო ფორმატით არ ჩამოყალიბებულა სტრატეგიის არც ერთი ნაწილი. შემუშავებულია პრობლემის ხისა და ლოგიკური ჩარჩოს სამუშაო ვერსია, რომელიც დამატებით კონსულტაციების ჩატარებას საჭიროებს. შეიქმნა უწყებათაშორისი კომისია, რაც, გამომდინარე ტექნიკური ხასიათისა, ვერ ახდენს გავლენას ვალდებულებით გათვალისწინებული მიზნების განხორციელებაზე.
აღსანიშნავია, რომ სამოქმედო გეგმის მიხედვით, საცხოვრისის პოლიტიკის დოკუმენტის და სამოქმედო გეგმის შემუშავება/დამტკიცება 2020 და 2021 წლების ბოლოს არის დაგეგმილი.
საკონტაქტო პირი: თეა გვარამაძე - პოლიტიკის დეპარტამენტის სოციალური დაცვის პოლიტიკის სამმართველოს უფროსი
14.1. უწყებათაშორისი კომისიის/საბჭოს შექმნა
უწყებათაშორისი კომისია/საბჭო შექმნილია
ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო
„საცხოვრისის პოლიტიკის დოკუმენტისა და მისი სამოქმედო გეგმის შემუშავების ხელშემწყობი სამთავრობო კომისიის შექმნისა და დებულების დამტკიცების თაობაზე“ საქართველოს მთავრობის 2019 წლის 12 აპრილის №190 დადგენილების თანახმად, შეიქმნა საცხოვრისის პოლიტიკის დოკუმენტისა და მისი სამოქმედო გეგმის შემუშავების ხელშემწყობი სამთავრობო კომისია - საქართველოს მთავრობის სათათბირო ორგანო
14.2. საცხოვრისის პოლიტიკის დოკუმენტის და სამოქმედო გეგმის შემუშავება სხვადასხვა ჯგუფების ჩართულობის გზით
პოლიტიკის დოკუმენტი და სამოქმედო გეგმა შემუშავებულია სხვადასხვაჯგუფის ჩართულობით
შემუშავებულია პრობლემის ხისა და ლოგიკური ჩარჩოს სამუშაო ვერსია. უწყების განცხადებით, დოკუმენტები დამატებით კონსულტაციებს საჭიროებს. შესაბამისად, განხორციელების ეტაპი არ შესრულებულა

Within the fourth challenge of OGP, the Action Plan envisioned developing the first-ever National Strategy document for the realization of a right to proper housing. The need analysis revealed that the existing legislative regulations, including the exact methodology for determining the status of homelessness and the separation of powers and functions of state and local self-government bodies, are vague. Therefore, it is necessary to develop a unified vision and strategy for tackling the problem of homelessness, which will help to solve the problem step by step.
Outcome: A vision of the State has been developed that will meet the homelessness challenges in Georgia on a stage-by-stage basis.Timeline: Start date - January 2019, End date - September 2021
OGP Thematic Areas: Transparency, Accountability
1
No to poverty
3
Health and well-being
Lead Agency: Ministry of Internally Displaced from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs
Addressing the problem of homelessness, given its complexity, requires the State to identify both short-term and long-term priorities. In the reporting period, significant steps were made towards the procedural improvement of housing policy development and preparation of the basis for policy development.
According to the Decree N190 of the Government of Georgia dated by 12 April 2019, “On Establishment of a Governmental Commission supporting the development of the Housing Policy document and action plan,” Governmental Commission supporting the development of the Housing Policy document and action plan – Advisory body of the Government of Georgia was set up. The Commission, within its competence, ensures the following:
- Development of a unified vision addressing the challenge of homelessness considering the best practices and socio-economic capacities of the country;
- Development and implementation of the housing policy document and its action plan;
- Planning interagency coordination and the activities to be implemented.
The Commission incorporates the following governmental agencies:
- Ministry of Internally Displaced from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs of Georgia
- Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia
- Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia
- Ministry of Finance of Georgia
- Administration of the Government of Georgia
- Other state agencies
The policy document is developed with the engagement of various stakeholders. According to the Decree, an Interagency Working Group is established as well. Due to the complexity of the issue, the focus of the working group was on ensuring maximum involvement of different stakeholders. As a result, the Working Group now incorporates members of relevant Ministries, other state agencies, international organizations, and local NGOs, and independent experts. The group is responsible for preparing summaries/ proposals/ recommendations/ draft legal acts.
The first meeting of the Commission supporting the development of the Housing Policy document and action plan and the Working Group was held on May 28th, 2019. At the session, attendees discussed further steps and the work format of the Commission and the Working Group. Moreover, the emphasis was made on the examination of the current housing situation in Georgia.
Another meeting of the Commission and the Working Group was held on June 16th, 2019, where the parties assessed the current situation: housing policy, the issue of “homelessness” as the critical issue of the housing policy, and the typology of homeless. Also, ISET Research Institute made a presentation on problem identification by ETHOS classification. The meeting participants defined the structure and content of the Housing Policy document and specified the terminology. Due to the complexity of the issue, it was determined to include short-term, mid-term, and long-term goals in the Strategy, while the first action plan would only focus on short-term goals. The parties discussed the draft action plan at the meeting and defined the next steps.
At the end of the reporting period, a draft version of the problem tree and logical framework is developed, which is a fundamental part of the Strategy. Consultations on these documents with international and local NGOs continue.
According to the Secretariat's assessment, the commitment is not implemented within the deadlines set by the Action Plan. None of the parts of the Strategy are developed in a final format. The draft version of the problem tree and the logical framework has been formulated, which calls for additional consultations. An interagency commission was set up, which due to its technical nature, does not have an impact on the achievement of the goals set forth by the commitment.
It should be noted that, according to the action plan, the development/approval of the Housing Policy document is scheduled at the end of 2020 and 2021.