ვალდებულება: I.Gov.Zugdidi
ვალდებულების აღწერა: მოქალაქეთა ჩართულობის გაუმჯობესების მიზნით, გარდა კანონმდებლობით დადგენილი მექანიზმებისა, ღია მმართველობა საქართველოს 2018-2019 წლების ეროვნული სამოქმედო გეგმის ფარგლებში, ზუგდიდის საკრებულომ ადგილობრივი თვითმმართველობის საქმიანობაში მოქალაქეთა ჩართულობის გაძლიერება, ანგარიშვალდებულებისა და საჯაროობის პრინციპების დანერგვა და განვითარება დაისახა მიზნად და სამოქმედო გეგმის ფარგლებში, მრავალფუნქციური მობილური აპლიკაციის – I.Gov.Zugdidi-ის შექმნა განსაზღვრა მის ვალდებულებად. შედეგი: აპლიკაცია გამართულად ფუნქციონირებს და ხელმისაწვდომია მოქალაქეებისთვის; აპლიკაცია მოქალაქეებს სთავაზობს უკუკავშირის მექანიზმს.
ვადა: დაწყების თარიღი - იანვარი 2019, დასრულების თარიღი - დეკემბერი 2019
პასუხისმგებელი უწყება: ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის საკრებულო
აპლიკაცია მოქალაქეებს შესაძლებლობას აძლევს მოითხოვონ საჯარო ინფორმაცია, მიიღონ ინფორმაცია დაგეგმილი ღონისძიებების შესახებ, გაეცნონ სიახლეებს, მუნიციპალურ პროგრამებს, ასევე მიიღონ საკრებულოს წევრთა საკონტაქტო ინფორმაცია.
მობილური აპლიკაციის საშუალებით, ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე მცხოვრებ მოქალაქეს შეუძლია ინფორმაცია მოიძიოს საკრებულოს რიგითი სხდომებისა და განსახილველი საკითხების, ქალაქში დაგეგმილი სხვადასხვა სახის კულტურული თუ სპორტული ღონისძიებების გამართვის თარიღების, განსახორციელებელი ინფრასტრუქტურული პროექტების დაწყებისა და სავარაუდო დასრულების თარიღების შესახებ.
გარდა ამისა, მოქალაქე იღებს ინფორმაციას მუნიციპალური ჯანდაცვისა და სოციალური პროგრამების შესახებ, ასევე ეცნობა კონკრეტული პროგრამით სარგებლობის პირობებსა და მერიაში წარსადგენი დოკუმენტაციის ჩამონათვალს. რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, აპლიკაციას აქვს უკუკავშირის ფუნქციაც, რაც გულისხმობს იმას, რომ მოქალაქეს შეუძლია სხვადასხვა სახის საჭიროებაზე მიაწოდოს ინფორმაცია ადგილობრივ თვითმმართველობას.
მობილური აპლიკაციის სრულად ამოქმედებისთანავე, 2019 წლის იანვარიდან დაიწყო ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის მოსახლეობის აქტიური ინფორმირება და აპლიკაციის შესახებ საინფორმაციო კამპანიის წარმოება. საკრებულოს მაჟორიტარმა დეპუტატებმა და მერიის წარმომადგენლებმა აქტიური მონაწილეობა მიიღეს ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის ქალაქისა და სოფლის ადმინისტრაციულ ერთეულებში მოქალაქეებისთვის ინფორმაციის მიწოდების პროცესში. გარდა ამისა, მოსახლეობის ინფორმირება ხდებოდა სოციალური ქსელებისა და ოფიციალური ვებგვერდების მეშვეობითაც.
სამდივნოს შეფასებით, ვალდებულება გეგმით გათვალისწინებულ ვადებში სრულად შესრულდა, რადგან განხორციელებულია სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ყველა ეტაპი
2018 წლის დეკემბერში, ქალაქ ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის თვითმმართველი ორგანოების საქმიანობის შესახებ ინფორმაციის მოქალაქეებისათვის სწრაფი და ეფექტური მიწოდების მიზნით, მუნიციპალიტეტის საკრებულომ შექმნა მრავალფუნქციური მობილური აპლიკაცია - I.Gov.Zugdidi.
7.1. აპლიკაციის შექმნა
აპლიკაცია შექმნილია
მაისი 2019
ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის მერია
ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის საკრებულო
7.2. აპლიკაციის შესახებ საინფორმაციო კამპანია
აპლიკაციის შესახებ საინფორმაციო კამპანია ჩატარებულია
აგვისტო 2019

Commitment: I.Gov.Zugdidi
Commitment Description: To improve and promote citizen engagement, in addition to the mechanisms established by the law, within the framework of OGP Georgia National Action Plan for 2018-2019, Zugdidi Municipality Assembly set the goal to strengthen citizen engagement in local self-government activities through encouraging accountability and publicity principles. To this end, I.Gov.Zugdidi application development was defined as a commitment. Outcome: The application functions properly and is available for citizens; The application offers the feedback mechanism to citizens.
Timeline: Start date - January 2019, End date - December 2019
Lead Agency: Zugdidi Municipality Assembly
The application provides citizens with the opportunity to request public information, receive information about planned events, read news and be informed about municipal programs, and get the contact details of the Assembly members.
Through the mobile application, the citizens living within Zugdidi Municipality can receive information about the Assembly’s regular sessions and agenda, details of various cultural or sports events planned in the city, as well as initiation and expected completion dates of infrastructure projects.
Citizens also receive information about municipal health and social programs, terms of using the specific programs, and the list of documents to be submitted to the City Hall. Most importantly, the app has a feedback mechanism, giving a tool to citizens to provide insights to the local government on different needs.
As soon as the mobile application was fully launched in January 2019, a vigorous awareness-raising campaign was initiated to inform citizens about the application. The majoritarian deputies of the Municipality Assembly and representatives of City Hall took an active part in the process of awareness-raising of citizens living in urban and rural administrative entities of Zugdidi Municipality. In addition, citizens were informed through social networks and official websites.
According to the Secretariat's assessment, the commitment is fully implemented within the timeline envisaged by the plan, all milestones are implemented
In December 2018, the Municipality Assembly created a multifunctional mobile application - I.Gov.Zugdidi to ensure fast and efficient delivery of information to the citizens about the activities of Zugdidi Municipality's self-governing bodies.
7.1. Develop an application
Application is developed
May 2019
Zugdidi Municipality City Hall
Zugdidi Municipality Assembly
7.2. Awareness raising campaign about the application
Awareness raising campaign about the application is conducted
August 2019
As soon as the mobile application was fully launched in January 2019, the vigorous awareness-raising campaign was initiated to inform citizens about the application. The majoritarian deputies of the Municipality Assembly and representatives of City Hall took an active part in the process of awarenessrising of citizens living in urban and rural administrative entities of Zugdidi Municipality. In addition, citizens were informed through the social networks and official websites.