OGP საქართველოს სამდივნო
2013-2019 წლებში ღია მმართველობა საქართველოს პროცესს საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო უძღვებოდა, იუსტიციის მინისტრი კი 2014-2018 წლებში საქართველოს მთავრობის სახელით მონაწილეობდა OGP-ის მმართველ კომიტეტში.
2019 წლის აპრილიდან, ქვეყანაში OGP-ის კოორდინაცია კიდევ უფრო მაღალ დონეზე განისაზღვრა: საქართველოს მთავრობის 2019 წლის 22 აპრილის No 197 დადგენილების თანახმად, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის ფუნქციად ჩამოყალიბდა OGP-ში საქართველოს წევრობის კოორდინირება ეროვნულ და საერთაშორისო დონეზე.
აღნიშნული გადაწყვეტილების სათანადოდ განხორციელების მიზნით, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის პოლიტიკის დაგეგმვის და კოორდინაციის დეპარტამენტის ქვეშ შეიქმნა საჯარო მმართველობის სამმართველო, რომლის ფუნქციად განისაზღვრა OGP საქართველოს კოორდინაცია ეროვნულ და საერთაშორისო დონეზე, აგრეთვე, ღია მმართველობა საქართველოს სამოქმედო გეგმის შემუშავება, შესრულების მონიტორინგი, ანგარიშგება და სამოქმედო გეგმით განსაზღვრული აქტივობების განხორციელების ხელშეწყობა.
სამდივნოს ინიციატივითა და პროცესში ჩართული ადგილობრივი და საერთაშორისო ორგანიზაციების მნიშვნელოვანი მხარდაჭერით, 2020 წლის 13 თებერვალს, საქართველოს მთავრობის N 110 დადგენილებით შეიქმნა ღია მმართველობა საქართველოს პირველი მაღალი რანგის უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭო. საბჭოს მუდმივმოქმედ სამუშაო ჯგუფად განისაზღვრა ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმი.
ღია მმართველობა საქართველოს სამდივნო უზრუნველყოფს საბჭოს და მის ფარგლებში შექმნილი სამუშაო ჯგუფების ანალიტიკურ და ორგანიზაციულ მხარდაჭერას, ადმინისტრირებას უწევს ღია მმართველობა საქართველოს საბჭოს საქმიანობას.

OGP Georgia Secretariat
The Ministry of Justice of Georgia was leading the OGP Georgia process in 2013-2019 and the Minister of Justice participated in the OGP Steering Committee on behalf of the Government of Georgia.
Since April 2019, OGP coordination in the country has been determined by yet a higher level: according to Decree N197 of the Government of Georgia dated by 22 April 2019, the Administration of the Government of Georgia was tasked with coordination of Georgia’s OGP membership nationally and internationally.
With the purpose of proper implementation of the above decision, Public Administration Unit was established under the Policy Planning and Coordination Department of the Administration of the Government of Georgia, with the function of coordination of OGP Georgia nationally and internationally as well as the elaboration of the OGP Georgia Action Plan, implementation monitoring, assessment and supporting of implementation of the activities defined by the Action Plan.
By the initiative of the Secretariat and with the support of local and international organizations involved in the process, the first-ever OGP Georgia High-level Inter-Agency Coordination Council was established by Decree N110 of the Government of Georgia on 13 February 2020. OGP Georgia Forum was assigned as a permanent working group of the Council.
The OGP – Georgia’s Secretariat provides analytical and organizational support to the Council and the working groups established within the Council, as well as administers the activities of the Open Government Council of Georgia.